Türkçe TR English EN العربية AR Русский RU

Telefon Numaramız

+90 (533) 364 9490

ÜRORADYOLOJİ

ÜRORADYOLOJİ

Son Düzenleme Tarihi : Nisan 15, 2021

Radyoloji uzmanları vücuttaki her organın radyolojik görüntülenmesi ve tanısı ile uğraşırken bazıları özellikle ürolojik organların tanısına yoğunlaşmaktadır. Bu uzmanlara üroradyoloji uzmanı denilmektedir.  Prostat ve böbrek kanserlerinin MR ve Multiparametrik MR ile değerlendirilmesindeki  cihaz ve tekniklerde son yıllarda çok büyük gelişmeler olmuştur. Bu teknolojilerle elde edilen görüntülerin değerlendirilmesi de özel ilgi, eğitim,  ve deneyim gerektirmiştir.  

Biz de gurubumuzda bu konuda kendini yetiştirmiş, az sayıdaki üroradyologlardan biri olan Prof. Dr. Ahmet Tuncay Turgut ile birlikte çalışmaktayız.  

Multiparametrik MR (mpMR) ile prostat kanserlerinin değerlendirlmesi  bazı hastaları gereksiz biyopsilerden kurtardığı gibi, bir çok hastada FÜZYON BİYOPSİ ye imkan sağlayarak, prostat kanserlerinin daha yüksek bir oranda  yakalanmasını sağlamaktadır.  

mpMR ve Füzyon Biyopsiler sayesinde düşük dereceli, metastaz yapmamış  prostat kanserlerinin HIFU yöntemiyle ameliyatsız olarak tedavileri de mümkün olmuştur. Bütün bu işlemler üroradyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.