Türkçe TR English EN العربية AR Русский RU

Telefon Numaramız

+90 (533) 364 9490

Böbrek Taşlarının Robotik Ameliyatı

Son Düzenleme Tarihi : Ekim 13, 2021

Jules Verne’nin ünlü romanı “Dünyanın Merkezine Yolculuk” bir hayal ürünü olsa da böbreğin içine yolculuk tamamen gerçek. Çeyrek asır önce böbrek taşı olan hastalara “bir gün gelecek öyle bir alet yapılacak ki bu aletle hastalar, vücutlarında kesi yapılmadan böbrek taşlarından kurtulacak” denseydi bu sözlere hiç kimse inanmazdı.

Bugün ise, böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan Avicenna Roboflex adlı robot sayesinde, hastayı kesmeden ve delmeden böbrek taşları bulundukları yerde toz haline getirilmekte ve hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Türk hekimler ve mühendislerce geliştirilen Avicenna Roboflex isimli robot, böbrek taşı tedavisinde çığır açıyor. Birçok avantajı bulunan bu tedavi yöntemi sayesinde ameliyat süresi kısalıyor ve hasta kısa sürede iyileşiyor.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam Türk mühendisleri ile birlikte geliştirdiği robot için “Bu robot, Türk doktorlarnın ve mühendislerinin ürünü olduğu için hepimiz gurur duyuyoruz. Ayrıca robota kültürümüzü duyurmak ve yaşatmak adna Bati toplumlarında İbn-i Sina anlamına gelen Avicenna ismini verdik” diye konuştu.

Avicenna Roboflex, böbrek taşı tedavisinde yeni bir ufuk açtı. Esas itibariyle böbrek içindeki taşları tedavi eden “Fleksibıl üreteroskop” denilen alet bu robota bağlanıyor ve doktor bir kumanda masasından bu aleti kullanıyor. Böylece yorulmadan, daha hassas bir şekilde daha büyük taşlar da lazer le toz haline getirilebiliyor.

 Robot ile yapılan böbrek taşı ameliyatlarında 3 santimetreye kadar olan taşlar, ağır cerrahiye gerek kalmadan kırılarak kuma dönüştürülüyor ve hastanın idrar yoluyla dışarı atması sağlanıyor.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam‘ın Türk mühendisleri ile birlikte geliştirdiği robot sayesinde, hastayı hiç kesmeden ve delmeden, ucunda kamera olan çok özel aletlerle normal idrar yollarından girilerek böbrek içine ulaşılıyor, 3 santimetreye kadar olan taşlar lazerle toz haline getiriliyor. Hasta aynı gün içerisinde veya ertesi sabah taburcu olabiliyor.