Türkçe TR English EN العربية AR Русский RU

Telefon Numaramız

+90 (533) 364 9490

Son Düzenleme Tarihi : Eylül 16, 2022

R.S. ÜROLOJİ GURUBU

Mesleğe başladığımız günden beri, herkes tarafından yapılan işlemleri, nasılolsa herkes yapıyor düşüncesiyle, biz yeni teknolojileri hedefledik, araştırdık, bulduk  ve uyguladık.  Yenilikleri yakalamak, ülkemiz insanlarına sunmak, hatta yeni teknolojileri keşfetmek,  yani inovasyon yapma yolunda çalıştık. 

Bir doktorun  herşeyi çok iyi yapamayacağı bilinciyle, bir doktorun belirli birkaç konuya odaklanması halinde başarısı artığını gördük. Bir  doktorun bir ameliyatı ne kadar çok yaparsa, başarısının o kadar çok arttığını, komplikasyonların da yani istenmeyen yan tesirlerin de o kadar az olduğunu gösterdik.

Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde çalıştığım günlerde PNL (Perkütan Nefro Litotripsi) ve URS (üreteroskopiyi)  Türkiye’de ilk uygulayanlar olduk. ÜROMED de Türkiye’nin ilk ESWL tedavisi uygulayanlardan biri olurken, 1991 yılında ELMED de, Türkiye’de ilk olarak ESWL ( Böbrek Taşı Kırma) cihazlarını üretmeye başladık. Daha önceleri bu cihazlar için çok yüksek miktarda döviz ödeniyordu.  Bu çalışmalar sonucunda üroloji ile ilgili başka cihazlar da üretildi, ihraç edildi. ELMED dünyada ESWL cihazı üreten 5-6 ülkeden biri oldu.  Türkiye’ye çok büyük miktarda döviz kazandırdık. Bugün Türkiye’nin bir çok hastanesinde 500 den fazla yerli ve milli taş kırma cihazı kullanılıyor. 

2002 yılında prostat büyümesi tedavisinde KTP lazer (Greenlight) yöntemi  ortaya çıktığında, bu yöntemi de ilk uygulayan birkaç üroloji uzmanından biri oldum. 

Fleksibil üreteroskopi geliştiğinde, bu yöntemi de Türkiye’de ilk uygulayanlardan oldum, artan hasta sayısından dolayı artık bir grup olarak çalışmak gerekiyordu. Dr. Zafer Tokatlı ile birlikte çalışmaya başladık. Daha sonra grubumuza, Dr. Tahir Zengin de katıldı. Bir yandan Greenlight tedavisi yapıyor, bir yandan da Böbrek taşı tedavisi için PNL, URS, Fleksibil URS uyguluyorduk. Bu yöntemlerin meslektaşlarımız tarafından da yapılabilmesi için kurslar düzenliyorduk. Bazılarına Bulgaristan, Sırbistan, Rusya, Libya ve Irak gibi ülkelerden gelen meslektaşlarımızın katıldığı 30 un üzerinde kurs yaptık. 

Bir çok hastada Greenlight ile prostat tedavisinin yan tesirlerini ve problemlerini görünce, 2009 yılında Berlin’e giderek HOLEP yöntemini öğrendik ve uygulamaya başladık. Hastalarımızın memnuniyeti ve yaptığımız TV konuşmalrı sayesinde HOLEP yöntemi  popüler oldu. 

İstanbul’da HOLEP ameliyatları ve böbrek taşları tedavisinde PNL, RIRS, yapmaya başladık. Böylece Remzi Sağlam üroloji grubu genişlemiş oldu. 

Ürolojinin, üroonkoloji, pediyatrik üroloji, androloji gibi, diğer alanlarında konusunun en iyileri ile birlikte çalışmaya başladık. 

2020 yılında prostat kanserinin tanısında Multiparametrik MR, füzyon biyopsi yöntemleri gelişip prostat kanseri nedeniyle bize başvuran hasta sayısı artınca, ÜRORADYOLOJİ uzmanı Prof. Dr. Ahmet Tuncay Turgut ile birlikte, Medicana International Ankara Hastanesinde,  Prostatın füzyon biyopsisini yapmaya ve prostat kanserinin ameliyatsız fokal tedavisine imkan sağlayan Sonablate cihazı ile  HIFU tedavilerine başladık. 

Böylece ekibimiz, Prostatın büyümesi ve kanseriyle ve böbrek taşlarının tedavisiyle ilgili en modern teknolojilere sahip, ürolojinin her konusunda en yeni, en gelişmiş tedavileri uygulayan bir gurup oldu. Ankara’da  ve  İstanbul’da  faaliyetlerimize devam ediyoruz.  

Uzman Hekim Kadromuz

#